مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت از مادر در دوران بارداری دوران بارداری موقعیتی بسیار حساس و البته شیرین است که تمامی بانوان تجربه می‌ کنند اما در این دوره باید مراقبت‌ هایی انجام شود تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتاده و این ۹ ماهه را با سلامت کامل پشت سر بگذارند. با آغاز دوره بارداری تغییرات بسیار […]

مراقبت از مادر در دوران بارداری

دوران بارداری موقعیتی بسیار حساس و البته شیرین است که تمامی بانوان تجربه می‌ کنند اما در این دوره باید مراقبت‌ هایی انجام شود تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتاده و این ۹ ماهه را با سلامت کامل پشت سر بگذارند.

با آغاز دوره بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن بانوان رخ می‌ دهد که از مشهودترین آنها می‌ توان به حجم زیادی از هورمون‌ ها اشاره کرد که برای رشد و سلامت جنین الزامی می‌ باشند، اما بعد از زایمان شرایط به حالت طبیعی باز می‌ گردد.

مهم است که در دوران بارداری بانوان از سلامت خود مراقبت کرده تا مبادا با آسیب‌ ها و بیماری‌ های شایع این دوره مواجه شوند.

از زمانی که متوجه بارداری میشوید باید حتماً تحت نظر متخصصین زنان قرار گرفته تا هر ماه وضعیت بدن مورد ارزیابی قرار بگیرد، البته چندین سونوگرافی انجام میشود تا وضعیت جنین و سلامت آن نیز تایید شود.

متخصصان سلامت مادر را مسئله مهم دانسته و معتقدند که با مصرف انواع مکمل‌ ها و داشتن رژیم غذایی غنی و مقوی باید از سلامت خود محافظت کنند تا مبادا با ضعف و اختلال مواجه شوند.

در دوره بارداری مصرف برخی از انواع داروها و مواد خوراکی کاملا ممنوع است زیرا می‌ تواند تاثیر بسیار منفی بر عملکرد بدن داشته باشد و البته اثر سوء آن ممکن است بر جنین اعمال شود پس اگر از انواع مکمل‌ ها استفاده می‌ کنید حتماً باید مورد تایید پزشک باشد.

متخصصان از ابتدای بارداری به صورت ماهانه و در ماه‌ های آخر به صورت هفتگی معاینات و چکاپ‌ های اصولی را انجام خواهند داد.

پزشک زنان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا در دوره بارداری بانوان با مشکلاتی مانند زایمان زودرس و بیماری‌ های خاص مانند دیابت و فشار خون مواجه نشوند.

پس بهتر است که تحت نظر متخصصان این ۹ ماهه حساس را به سلامت سپری کرده تا از آسیب‌ ها و خطرات احتمالی محفوظ بمانید.

در کنار تمامی موارد گفته شده انجام هرگونه فعالیت‌ های سنگین برای بانوان در دوران بارداری ممنوع می باشد.

توجه داشته باشید که حتی انجام فعالیت‌ های ورزشی در دوران بارداری هرچند محدود ممنوع است و به هیچ عنوان نباید از وزنه‌ های سنگین و فعالیت‌ های پرتنش و پرتحرک استفاده نمایید.

زیرا ممکن است علاوه بر آسیب به مادر سلامت جنین نیز به خطر افتاده و ممکن است عواقب ناخوشایندی داشته باشد.

مطالعه بیشتر  درمان بیماری های زنان

چکاپ ‌ها و آزمایشات ضروری برای بررسی سلامت جنین

چکاپ ‌ها و آزمایشات ضروری برای بررسی سلامت جنین
چکاپ ‌ها و آزمایشات ضروری برای بررسی سلامت جنین

بررسی‌ ها و چکاپ‌ هایی که در دوره بارداری انجام میشوند برای مادر و جنین بسیار حائز اهمیت بوده و به هیچ عنوان نباید در انجام آنها کوتاهی کنید.

از مهمترین آزمایشاتی که برای بررسی سلامت جنین انجام میشود آزمایش خون، ادرار و سونوگرافی است که در هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری باید انجام شود.

در این فرایند تمامی ناهنجاری‌ های جنین مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد و اگر اختلال و نقصی سلامت آنها را تهدید کند پزشکان می‌ توانند خیلی دقیق مادر را از وضعیت آن آگاه نمایند.

یکی از دیگر چکاپ‌ ها و آزمایشات مهم مربوط به ۱۸ هفتگی می‌ باشد که اصطلاحا به آن غربالگری گفته میشود.

در این آزمایش علاوه بر بررسی سلامت مادر موقعیت جنین و نحوه قرار گرفتن جفت و عملکرد آن نیز بررسی خواهد شد و روند رشد جنین و تمامی ابعاد و اندازه اعضای حیاتی آن نیز مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد.

یکی از مهمترین آزمایشاتی که در دوره بارداری انجام میشود همزمان با آغاز ۷ ماهگی است که تحت عنوان آزمایش دیابت برای مادران الزامی می‌ باشد.

حتماً می‌ دانید که ابتلا به دیابت خطرات زیادی برای مادر داشته و ممکن است منجر به زایمان زودرس و ابتلای جنین به دیابت شود این آزمایش نشان می‌ دهد که قند خون در چه حدی است و اگر وضعیت در حد نرمال باشد می‌ توانید ماه‌ های آخر بارداری را بدون نگرانی سپری کنید.

بررسی و اندازه‌ گیری فشار خون یکی از آیتم‌ ها و چکاپ‌ هایی است که باید هر هفته انجام شود.

اگر پزشک تشخیص دهد که فشار خون از حد نرمال کمی بالاتر است با مصرف انواع دارو سعی دارند تا اوضاع را تحت کنترل درآورده و به افراد توصیه می‌ کنند که با حذف برخی از مواد خوراکی بدن را در وضعیت متعادل نگه دارند.

تغذیه مناسب در دوران حاملگی

تغذیه مناسب در دوران حاملگی
تغذیه مناسب در دوران حاملگی

دغدغه و نگرانی بسیاری از بانوان باردار در دوران حاملگی این است که باید از چه نوع خوراکی هایی استفاده کنند و کدام مواد برای این دوره حساس مضر است.

تغییرات هورمونی در بدن باعث میشود تا برخی از بانوان حالت تهوع را برای ماه‌ های زیادی تجربه کنند که در این شرایط نمی‌ توانند از خوراکی‌ های مختلف به آسانی استفاده کنند.

اما چنین مسئله اگر رخ دهد بانوان موظفند که مکمل‌ های دارویی تجویزی از طرف پزشک را با دوز معین و در زمان مشخص استفاده کنند.

مطالعه بیشتر  راه پیشگیری از بارداری

حذف قطعی نمک از رژیم غذایی بانوان باردار کمک می‌ کند تا این دوره حساس را بدون نوسان فشار خون سپری کرده و به هیچ عنوان مشکلاتی مانند تورم در دست‌ها و پاها را تجربه نخواهند کرد.

البته مصرف برخی از انواع مکمل‌ ها مانند امگا ۳ و کلسیم کاملاً ضروری است و از سلامت استخوان‌ ها و مفاصل محافظت می‌ کند.

هر چند که مصرف اسید فولیک، آهن، ویتامین د۳ و حتی ویتامین سی در این دوره کاملاً ضروری می‌ باشد و بهتر است که تحت نظر متخصصان از آنها استفاده نمایید.

ممکن است بانوان نتوانند با رژیم غذایی سالم و کاملاً غنی نیاز بدن خود و جنین را برطرف سازند بهتر است که چنین مکمل‌ هایی را تهیه کرده و با مصرف آنها اطمینان داشته باشید که بدن در وضعیت ایده‌ آل قرار دارد.

تمامی مواد خوراکی حاوی نگهدارنده برای دوران حاملگی مضر اعلام میشود پس بهتر است که انواع آبمیوه‌ ها، رب گوجه فرنگی، سوسیس و کالباس و سایر غذاهای فست فودی را از رژیم غذایی خود حذف کرده و به جای آنها از میوه‌ ها و سبزیجات تازه، گوشت قرمز و سفید و انواع حبوبات و غلات استفاده نمایید.

مصرف انواع آجیل به ویژه مغزیجات خام کمک می‌ کند تا نیاز بدن برطرف شده و قطعاً شرایط جسمانی مادر در وضعیت ایده آلی قرار خواهد گرفت.

ضعف‌ های جسمانی در دوران بارداری کاملاً طبیعی است اما منجر به ایجاد محدودیت برای مادر خواهد شد.

برای پیشگیری از چنین شرایطی داشتن تغذیه سالم و رژیم غذایی کاملاً مقوی کمک می‌ کند تا مادر هم از نظر روحی و هم از نظر جسمانی کاملاً سرحال بوده و توانایی انجام فعالیت‌ های شخصی خود را خواهد داشت.

نکته بسیار مهمی که گفتن آن خالی از لطف نیست این است که اگر به طور مرتب بانوان در دوران بارداری از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند به سلامت و استحکام استخوان‌ ها کمک کرده و بخش زیادی از کلسیم بدن به این واسطه تامین می‌ گردد.

در دوران بارداری مصرف انواع غذاهای پرچرب و پرکالری به طور قطعی ممنوع می‌ باشد و بهتر است که برای پیشگیری از افزایش وزن بی‌ رویه و آسیب به جنین از خوردن خوراکی‌ های نامناسب خودداری کرده و در وعده‌ های بیشتر از انواع خوراکی ها با حجم محدود استفاده نمایید.

مطالعه بیشتر  زایمان طبیعی در آب

مکمل‌ های ضروری دوران بارداری را بشناسید

مکمل‌ های ضروری دوران بارداری را بشناسید
مکمل‌ های ضروری دوران بارداری را بشناسید

مصرف انواع مکمل در دوران بارداری باعث میشود تا بدن با کمبود و قحطی مواجه نشده و مشکلاتی مانند درد مفاصل، بی حالی و سردردهای پیوسته را تجربه نخواهید کرد.

در ماه‌ های آخر بارداری مشکلاتی مانند سوزش معده و عدم تمایل به مصرف انواع خوراکی‌ ها شدت پیدا می‌ کند و متخصصان برای هر دوره بارداری راه حل‌ های مناسب را به بانوان ارائه می دهند.

از سه ماه قبل از آغاز بارداری اسید فولیک باید مصرف شود و این مکمل حین بارداری و حتی پس از زایمان نیز باید استفاده شود.

با آغاز دوره بارداری مصرف امگا ۳ و ویتامین د۳ ۱۰۰۰ کمک می‌ کند تا انرژی بدن حفظ شده و افراد خیلی بهتر می‌ توانند این دوره حساس را بدون آسیب سپری کنند.

از طرف دیگر مصرف کلسیم به حفظ سلامت استخوان ها و دندان‌ های مادر کمک کرده و از پوسیدگی آنها جلوگیری می‌ کند.

برخی از بانوان به دلیل موقعیت جسمانی حساس در دوره حاملگی ممکن است مصرف آسپرین را تجربه کنند که البته باید تحت نظر پزشک در یک بازه زمانی خاص مورد استفاده قرار بگیرد.

با مصرف مولتی ویتامین بخش عمده‌ ای از نیاز بدن به انواع ویتامین‌ ها تامین میشود اگر این نوع مکمل‌ ها را روزانه استفاده کنید دیگر نگرانی بابت ضعف و تحلیل مفاصل، استخوان‌ ها و عضلات نخواهید داشت.

اطمینان داشته باشید که تا پایان دوره بارداری هرگز عوارضی را تجربه نخواهید کرد و البته به سلامت و رشد جنین کمک زیادی می‌ کند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که مصرف تمامی مکمل‌ های ذکر شده برای دوران بارداری الزامی و ضروری می‌ باشد و به هیچ عنوان نباید در مصرف آنها کوتاهی کنید زیرا اگر بدن مادر با افت و ضعف زیاد مواجه شود با پایان دوره بارداری و آغاز دوران شیردهی اختلالات زیادی در بدن نمایان می‌ گردد.

بهتر است که این مسئله را بسیار حائز اهمیت دانسته و تمامی مکمل‌ ها را در زمان درست و با دوز مشخص استفاده نمایید.

مکمل‌ هایی که متخصصان برای بانوان باردار تجویز می‌ کنند برای تمامی افراد یکسان و از پیش تعیین شده نخواهد بود زیرا وضعیت جسمانی بانوان متفاوت است و هر فرد باید مطابق با نیاز بدن از مکمل‌ ها استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر