درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یکی از آسیب‌ های جسمانی شایع برای بانوان ابتلا به تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلکستیک است، در این زمینه تحقیقات وسیعی انجام شد اما تا اکنون هیچ دلیل قطعی برای ایجاد این عارضه در تخمدان ها پیدا نشده است. متخصصان این عارضه را به عدم تعادل هورمونی در بدن بانوان نسبت می‌ […]

تنبلی تخمدان

یکی از آسیب‌ های جسمانی شایع برای بانوان ابتلا به تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلکستیک است، در این زمینه تحقیقات وسیعی انجام شد اما تا اکنون هیچ دلیل قطعی برای ایجاد این عارضه در تخمدان ها پیدا نشده است.

متخصصان این عارضه را به عدم تعادل هورمونی در بدن بانوان نسبت می‌ دهند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک از مهمترین عوامل موثر بر بی‌ نظمی قاعدگی و یا خونریزی‌ های طولانی در این دوره است.

اما زمانی که هورمون مردانه‌ ای به نام آندروژن در بدن بانوان افزایش پیدا می‌ کند اصطلاحاً با آن تنبلی تخمدان گفته میشود زیرا کارکرد تخمدان‌ ها را با مشکل مواجه می‌ کند.

اما زمانی که افراد با تنبلی تخمدان مواجه میشوند به این معناست که تخمدان‌ ها عملکرد صحیحی نداشته و به مرور زمان به سلامت رحم آسیب می‌ رساند، مهم است که با وجود چنین آسیبی برای درمان به پزشکان مربوطه مراجعه کرده و هر آنچه که نیاز است برای بهبود وضعیت تخمدان‌ ها انجام دهید.

علائم تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان
علائم تنبلی تخمدان

همه بانوان باید نسبت به علائم بیماری‌ های شایع رحمی هوشیار و آگاه باشند و به محض مشاهده حالت غیر طبیعی حتماً به پزشک مراجعه نمایند.

از مهمترین علائم تنبلی تخمدان باید به قاعدگی نامنظم اشاره کرد، به مرور زمان افراد پریود را با بی‌ نظمی تجربه کرده و ممکن است در یک مدت طولانی قاعدگی رخ ندهد و پس از آن قاعدگی برای مدت طولانی و با خونریزی‌ های زیاد اتفاق می‌ افتد.

اما به یاد داشته باشید که اگر بانوان در طی سال کمتر از ۹ سیکل قاعدگی داشته باشند احتمالاً به تنبلی تخمدان مبتلا هستند، مهم است که فاصله زمانی سیکل قاعدگی کمتر از ۳۵ روز باشد و حتماً در یک فاصله زمانی مشخص اتفاق بیفتد در غیر این صورت از نشانه‌ های سندروم تخمدان پلی کیستیک به شمار می‌ آید.

برقراری تعادل در هورمون‌ های بدن باعث میشود تا تمامی اعضا روند کار خود را به سلامت انجام داده و اختلالات مختلف پیش نخواهد آمد، اما زمانی که سطح هورمون آندروژن در بدن بانوان افزایش پیدا می‌ کند می‌ تواند نشانه‌ ای از تنبلی تخمدان باشد، با افزایش هورمون آندروژن در بدن بانوان به مرور زمان شاهد رشد موهای صورت و بدن بوده و آکنه‌ های شدید و حتی طاسی مردانه نیز اتفاق می‌ افتد.

مطالعه بیشتر  بهترین دکتر زنان و زایمان

در پی ابتلا به تنبلی تخمدان ممکن است کیست‌ های کوچک و بزرگ  بر روی تخمک‌ ها ایجاد شود و این محدوده را احاطه کنند، این کیست‌ ها می‌ توانند تخمک نابالغ را احاطه کنند و به این واسطه تخمک‌ ها آزاد نشده و قاعدگی اتفاق نمی‌ افتد و در این صورت می‌ توان گفت که افراد با تنبلی تخمدان مواجه هستند.

متخصصان بر این باورند که اگر تخمک‌ ها آزاد نشوند به مرور زمان اندازه تخمدان‌ ها بزرگتر از حد طبیعی میشود، با این حال به یاد داشته باشید که بزرگ شدن غیر طبیعی سایز تخمدان‌ ها از نشانه‌ های بارز تنبلی تخمدان است.

راه‌ های تشخیص تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان از آن دسته آسیب‌ های جسمانی است که باید خیلی زود برای درمان و رفع آن اقدام شود، زمانی که با علائم این عارضه به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان در ابتدا سعی دارند با معاینات لگنی متوجه وضعیت رحم و تخمدان‌ ها شوند، به واسطه این معاینات پزشک می‌ تواند حضور توده‌ ها، تومورها و هرگونه ناهنجاری را در این محدوده تشخیص دهد.

اما برای دقت در تشخیص خود فرایندهای تخصصی‌ تر مانند آزمایش خون را گزینه مناسبی می‌ دانند به این واسطه پزشک می‌ تواند سطح هورمون‌ های زنانه را اندازه‌ گیری کرده و اگر متوجه افزایش میزان آندروژن شوند احتمال ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک را خواهند داد.

اما برای بررسی تنبلی تخمدان سایر فاکتورها مانند کلسترول، تری گلیسیرید در حالت ناشتا و مقاومت به گلوکز نیز ارزیابی میشود.

پزشکانی که در حوزه زنان فعالیت دارند با استفاده از سونوگرافی می‌ توانند وضعیت تخمدان‌ ها و قطر رحم را اندازه‌ گیری کنند، تصویربرداری به واسطه سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا انجام میشود و تصاویر دریافتی کاملاً واضح می‌ باشند.

مطالعه بیشتر  مشکلات شایع در زمان زایمان

درمان خانگی تنبلی تخمدان

درمان خانگی تنبلی تخمدان
درمان خانگی تنبلی تخمدان

متخصصان بر این باورند که تنبلی تخمدان از آن دسته آسیب‌ هایی است که در کنار درمان‌ های تخصصی نیاز به مراقبت‌ های شخصی و خانگی نیز دارد، اگر بانوان بتوانند وزن خود را به درستی کم کنند احتمال کاهش سطح انسولین و آندروژن نیز وجود دارد و روند تخمک گذاری به درستی انجام می‌ پذیرد.

اما مسئله دیگر کنترل مصرف کربوهیدرات است، اگر میزان کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود محدودتر کنید و مصرف چربی‌ ها و همچنین انسولین را کاهش دهید به مرور زمان تنبلی تخمدان رفع میشود.

مهم است که بانوان از کربوهیدرات‌ های پیچیده استفاده کنند تا سطح قند خون را به آرامی افزایش دهد، اما انجام فعالیت‌ های ورزشی مرتب و داشتن تحرک کافی به مرور زمان به بهبود و رفع تنبلی تخمدان کمک می‌ کند.

متخصصان معتقدند که داشتن یک برنامه ورزشی مرتب مقاومت به انسولین را کاهش داده و حتی در کنار کنترل وزن می‌ توانند به درمان تنبلی تخمدان کمک کنند، به یاد داشته باشید که داشتن یک رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین برای درمان تنبلی تخمدان موثر است.

مهم است که شما از غذاهایی استفاده کنید که به آرامی انسولین را وارد خون می‌ کنند، این خوراکی‌ ها شامل حبوبات، آجیل، مغزها، میوه‌ ها و سبزیجات نشاسته‌ ای هستند و در مدت کوتاه تاثیرات آن را بر سلامت بدن مشاهده خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی ضد التهاب به ویژه مصرف انواع ماهی‌ های چرب و روغن زیتون می‌ تواند التهابات بدن را کاهش داده و مشکلاتی همچون سندروم تخمدان پلی کیستیک را رفع می‌ کند.

اگر برایتان مهم است که سریعاً تنبلی تخمدان را درمان کنید می‌ توانید با مصرف بیشتر انواع ادویه‌ ها مانند زردچوبه و دارچین و همچنین مصرف تنقلات سالم مانند آجیل‌ ها و شکلات تلخ این روال را سریع تر طی کنید.

مطالعه بیشتر  لابیاپلاستی

متخصصان مصرف کلم بروکلی، میوه‌ های قرمز اسفناج و ماهی سالمون را برای بانوانی که با تنبلی تخمدان مواجه هستند گزینه مناسبی دانسته و معتقدند که اگر این خوراکی‌ ها در حد اعتدال و به صورت پیوسته مصرف شوند برای درمان تنبلی تخمدان موثر خواهند بود.

نکات پایانی

نکات پایانی
نکات پایانی

تمامی بانوانی که با مشکلات مربوط به رحم از جمله تنبلی تخمدان مواجه هستند ممکن است حالات گوناگونی را تجربه کرده که البته متخصصان برای کنترل مسئله پیش آمده روش‌ های درمانی متفاوتی را در پیش می‌ گیرند.

زمانی که پریود به صورت نامنظم اتفاق می‌ افتد مقاومت به انسولین نیز افزایش یافته و متخصصان در این حالت تغییر سبک زندگی و اصلاح رژیم غذایی را مناسب‌ ترین شیوه درمان می‌ دانند.

اما به خاطر داشته باشید که اگر به واسطه تنبلی تخمدان بانوان شاهد رشد بیش از حد مو باشند نشان دهنده آندروژن اضافه در بدن است که اغلب با کاهش وزن و ورزش‌ های مداوم و پیوسته بهبود می‌ یابد.

اما اگر بانوان در پی مسائل ژنتیکی با تنبلی تخمدان مواجه شوند عموماً پوست بسیار چرب و آکنه را تجربه می‌ کنند که به واسطه دارو درمانی قابل بهبود و کنترل است.

اگر بانوان با ریزش موی شدید مواجه باشند نشان دهنده التهابات رحمی است و البته ممکن است فاکتورهای محیطی نیز بر این مسئله اثر گذار باشد، با این حال بانوان اگر با عدم تعادل هورمونی در بدن مواجه باشند در کنار تنبلی تخمدان، دردها و ناراحتی‌ های لگنی را تجربه می‌ کنند و به مرور زمان ناباروری اتفاق افتاده و نه تنها بانوان از نظر جسمانی بلکه از نظر روانی نیز شرایط نامطلوبی خواهند داشت، مهم است که تنبلی تخمدان سریعاً درمان شود تا مبادا بخش‌ های حساس بدن آسیب ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر