آشنایی با حاملگی خارج رحم

آشنایی با حاملگی خارج رحم

حاملگی خارج از رحم چیست؟ لانه گزینی بخش مهمی از بارداری است که در هفته‌ های اولیه انجام میشود. تخمک بارور شده باید در صحت و سلامت کامل مسیر لوله‌ های فالوپ را سپری کرده تا به بخش داخلی رحم یا آندومتر برسد. اما زمانی که مسیر لوله‌ های فالوپ با مشکل یا انسداد مواجه […]

حاملگی خارج از رحم چیست؟

لانه گزینی بخش مهمی از بارداری است که در هفته‌ های اولیه انجام میشود.

تخمک بارور شده باید در صحت و سلامت کامل مسیر لوله‌ های فالوپ را سپری کرده تا به بخش داخلی رحم یا آندومتر برسد.

اما زمانی که مسیر لوله‌ های فالوپ با مشکل یا انسداد مواجه باشد تخمک بارور شده در همان محدوده به دام افتاده و به دیواره‌ لوله های رحمی متصل می‌‍شود.

از آنجایی که فضا برای رشد نطفه وجود ندارد قطعاً جنین تشکیل نمی‌شود اما این مسئله برای بانوان عوارض و درد بسیار زیادی را به همراه دارد.

زمانی که بانوان با بارداری خارج از رحم مواجه می‌شوند تنها راه حل خارج کردن تخمک بارور شده از این محدود است زیرا اگر سریعاً به این مسئله رسیدگی نشود تخمک بزرگ تر شده و در پی تقسیم سلولی فضای بیشتری را در لوله‌ های فالوپ اشغال می‌ کند.

این مسئله فشار مضاعفی را به این بخش حساس از رحم وارد کرده و پارگی و خونریزی‌ های رحمی اتفاق می‌ افتد.

اگر تخمک به دام افتاده در لوله‌ های فالوپ با ابعاد کوچک در همان محدوده باقی بماند و متخصصان در موقع مناسب به حضور آن پی ببرند می‌‌توانند با مصرف انواع دارو نطفه را از بین برده و آسیب‌ های جدی برای رحم ایجاد نمیشود.

اما اگر به مرور زمان متوجه دردهای بسیار شدید در یک سمت رحم میشوید احتمالاً نطفه بزرگ شده و فشار زیادی به لوله‌ های رحمی وارد می‌ کند.

در چنین موقعیت زمان برای مصرف دارو و اثرگذاری آن کافی نیست و متخصصان به واسطه جراحی نطفه را خارج کرده تا از آسیب‌ های بیشتر جلوگیری نمایند.

انواع حاملگی خارج رحم

شایع‌ترین نوع حاملگی خارج از رحمی بارداری لوله‌ای است که جنین در لوله فالوپ قرار دارد اما ممکن است این حاملگی در قسمت‌های دیگر نیز رخ دهد. به عنوان مثال:

تخمدان

جنین در این نوع حاملگی در تخمدان شکل می‌گیرد.

حفره شکم یا لگن

حاملگی در حفره شکم یا لگن از انواع نادر بارداری خارج از رحمی است.

قسمت تحتانی دهانه رحم

این نوع نیز جزو موارد نادر است.

بارداری هتروتوپیک

در این نوع بارداری، یک قل درون رحم و دیگری خارج رحم تشکیل می‌شود.

بارداری شکمی

جنین درون حفره شکمی تشکیل می‌شود.

علائم حاملگی خارج از رحم

علائم حاملگی خارج از رحم
علائم حاملگی خارج از رحم

با آغاز دوره بارداری تغییرات وسیع و البته محسوس در بدن بانوان پدیدار می‌شود، در هفته ‌های اولیه جنین مسیر لوله‌های فالوپ را سپری کرده تا در قسمت آندومتر لانه گزینی کند اما اگر جنین نتواند این مسیر را سپری کند و در لوله‌ های فالوپ قرار بگیرد عوارض و علائمی را در پی دارد که از مهمترین آنها باید به خونریزی واژن یا ترشحات آبکی قهوه ‌ای اشاره کرد.

مطالعه بیشتر  درمان درد های لگنی

این علائم عموماً نشانه لانه گزینی جنین است اما اگر این حالات را با درد زیاد در قسمت شکم و حتی سرشانه ‌ها تجربه می‌ کنید باید به حاملگی خارج از رحم مشکوک شوید.

در هفته ‌های اولیه بارداری احساس ناراحتی و سوزش در هنگام ادرار کردن کاملاً غیر طبیعی است و باید برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید.

از دیگر علائم بارداری خارج از رحم باید به احساس درد در یک سمت شکم اشاره کرد این درد آنقدر زیاد است که ممکن است افراد را از زندگی طبیعی باز داشته و با مصرف انواع مسکن و استراحت بیشتر هم بهبود پیدا نمی‌ کند.

درمان حاملگی خارج رحمی

زمانی که جنین خارج رحم تشکیل می‌شود تنها راه سقط جنین و خاتمه دادن به بارداری است.

در برخی موارد سقط جنین خود به خود اتفاق می‌افتد و هورمون HCG کاهش پیدا می‌کند.

در مواردی که در هفته های اول بارداری و زود به حاملگی خارج رحمی پی برده شده است پزشک با تزریق داروی توترکسات باعث سقط جنین می‌شود.

در این شرایط پس از 6 الی 8 هفته هورمون های بارداری به صفر می‌رسد.

برخی از افراد با علائم خطرناک تحت جراحی لاپاراسکوپی برای سقط جنین قرار می‌گیرند.

عوامل موثر بر حاملگی خارج از رحم

عوامل موثر بر حاملگی خارج از رحم
عوامل موثر بر حاملگی خارج از رحم

از مهمترین عوامل موثر بر حاملگی خارج از رحم باید به وجود بیماری‌ های التهابی لگن اشاره کرد، متخصصان معتقدند که اگر دستگاه تولید مثل زنان دچار التهاب و انواع بیماری‌ ها و عفونت‌ های مقاربتی باشد احتمال حاملگی خارج از رحم وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که قبل از اقدام به بارداری باید تمامی مواردی که پزشک اعلام می‌ کند را بررسی کرده تا رحم در صحت و سلامت کامل برای بارداری آماده شود.‌

اگر بانوان در دوره‌ های قبل، بارداری خارج از رحم را تجربه کرده‌ اند ممکن است در اقدامات بعدی ۱۰ درصد بیش از دیگران در معرض اختلال مشابه قرار بگیرند.

از طرفی دیگر داشتن سابقه جراحی در لوله‌ های فالوپ می‌ تواند بر بارداری خارج از رحم از اثرگذار باشد متخصصان معتقدند که اگر بانوان به دلیل ناباروری سایر روش‌ های درمانی را در پیش بگیرند و از داروهای مخصوص جهت تحریک تخمک گذاری استفاده کنند ممکن است بارداری خارج از رحم را متحمل شوند.

مطالعه بیشتر  اختلال نعوظ جنسی

مهم است بدانید که با استفاده از دستگاه آی یو دی که برای پیشگیری از بارداری استفاده میشود احتمال بارداری در موارد نادر وجود دارد اما زمانی که این اتفاق رخ می‌ دهد در اغلب موارد حاملگی خارج از رحم بوده و کاملاً شرایط غیر طبیعی می‌ باشد.

همچنین مصرف انواع سیگار، دخانیات و تنباکو عاملی برای حاملگی خارج از رحم است، البته در این مورد نباید افزایش سن بانوان را بی‌ تاثیر دانست و در سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی احتمال بارداری خارج از رحم بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.

آیا بیماری آندومتریوز باعث بروز حاملگی خارج رحم می‌شود؟

آیا بیماری آندومتریوز باعث بروز حاملگی خارج رحم می شود؟
آیا بیماری آندومتریوز باعث بروز حاملگی خارج رحم می شود؟

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر حاملگی خارج از رحم بیماری آندومتریوز است.

متخصصان معتقدند که آندومتریوز می تواند عاملی برای بارداری خارج از رحم باشد.

به خاطر داشته باشید که اگر خون قاعدگی از رحم خارج نشود و به مسیر لوله‌ های فالوپ بازگردد باعث ایجاد چسبندگی در این محدوده شده و زمانی که تخمک بارور شده مسیر لوله‌ های فالوپ را با هدف قرار گرفتن در رحم طی می‌ کند در همان محدوده به دام می‌ افتد و ریسک بارداری خارج از رحم افزایش پیدا می‌ کند.

البته آندومتریوز سلول‌ های داخلی رحم هستند که در قسمت‌ های خارجی شروع به رشد می‌ کنند این مسئله عملکرد طبیعی رحم را مختل می‌ کند و حتی اگر بارداری به درستی اتفاق بیفتد به مرور زمان شاهد درد، خونریزی و آسیب‌ های زیاد از جمله سقط جنین خواهید بود.

با این حال نباید با وجود آندومتریوز برای بارداری اقدام کنید مهم است که این آسیب‌ های جدی سریع تر کنترل و درمان شده و با شرایط ایده‌ آل برای بارداری اقدام نمایید.

آیا کار گذاشتن آی یو دی می تواند باعث ایجاد حاملگی خارج رحم شود؟

بسیاری از بانوان آی یو دی را یک روش مطمئن برای پیشگیری از بارداری می‌ دانند اما این روش تا ۹۹ درصد می‌ تواند از بارداری جلوگیری کند، اما باز هم درصد ضعیفی برای بارداری ناخواسته وجود دارد.

گاهی اوقات بانوان در پی استفاده از آی یو دی ممکن است در معرض بارداری‌ های خارج از رحم قرار بگیرند، عفونت کلامیدیا سبب ایجاد التهابات شدید در ناحیه لگن می‌شود و ممکن است باعث آسیب دیدگی و زخم در لوله‌ های فالوپ شود، اما زمانی که در این شرایط بانوان از آی یو دی استفاده می‌ کنند ممکن است اسپرم‌ ها به تخمک‌ های آزاد شده رسیده و لقاح بین این دو اتفاق می‌ افتد، اما از آنجایی که مسیر لوله‌ های فالوپ به واسطه آی یو دی مسدود میشود تخمک بارور شده در همان قسمت به دام افتاده و لانه گزینی می‌ کند، پس از این اتفاق روند رشد جنین در همان محدوده آغاز شده و با بزرگ تر شدن آن درد و فشار زیادی را در ناحیه لگن متحمل خواهید شد.

مطالعه بیشتر  پرینورافی

با این حال مهم است که ضمن استفاده از آی یو دی در فواصل زمانی مشخص برای بررسی آسیب‌ های احتمالی اقدام کنید، متخصصان به واسطه تصویربرداری نه تنها وضعیت آی یو دی را بررسی می‌ کنند بلکه سلامت رحم نیز مورد توجه بوده و متخصصان با این کار می‌ توانند از آسیب‌ های وسیع و بارداری خارج از رحم جلوگیری نمایند.

پیشگیری از بارداری خارج از رحم

پیشگیری از بارداری خارج از رحم
پیشگیری از بارداری خارج از رحم

اغلب بانوانی که بارداری خارج از رحم را تجربه می‌ کنند عموماً هیچ نقشی بر این عارضه نداشته و عوامل دیگر می‌ تواند سبب ایجاد چنین اختلالی شود.

همواره به خاطر داشته باشید که بیماری‌ های عفونی و آسیب‌ های مقاربتی که ممکن است برای بانوان رخ دهد از مهمترین عوامل موثر بر حاملگی خارج از رحم است.

مصرف انواع دخانیات به ویژه سیگار و حتی مجاورت با دود آنها عاملی برای بارداری‌ های ناموفق خواهد بود، متخصصان چکاپ‌ های دوره‌ ای و آزمایشات تکمیلی را برای بانوان الزامی دانسته تا به این واسطه اگر التهابی در لگن، رحم و دیگر قسمت‌ های آن از جمله لوله‌ های فالوپ وجود دارد سریع‌ تر درمان شود.

اغلب بانوانی که حاملگی خارج از رحم را تجربه می‌ کنند به صورت ناخواسته باردار شده و شرایط جسمانی و به ویژه رحم موقعیت مناسب برای بارداری را نداشته است، مهم است که حتماً پیش از اقدام به بارداری وضعیت و سلامت رحم را بررسی کنید و نسبت به این مسئله و عوارضی که ممکن است از آن به جای بماند هوشیار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر