باروری بانوان

باروری بانوان

چند راهکار برای تقویت باروری بانوان یکی از دوره‌ های شیرین اما حساس برای همه بانوان دوره بارداری است، اما مهم است که بانوان فرایند باروری را به درستی سپری کنند تا دوره شیرین بارداری اتفاق بیفتد. اما مسئله اینجاست که اگر افراد نکات مهم و البته کاربردی را رعایت کنند احتمالاً باعث افزایش باروری […]

چند راهکار برای تقویت باروری بانوان

یکی از دوره‌ های شیرین اما حساس برای همه بانوان دوره بارداری است، اما مهم است که بانوان فرایند باروری را به درستی سپری کنند تا دوره شیرین بارداری اتفاق بیفتد.

اما مسئله اینجاست که اگر افراد نکات مهم و البته کاربردی را رعایت کنند احتمالاً باعث افزایش باروری آنها شده و راحت‌ تر می‌ توانند این مرحله مهم را سپری نمایند.

مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان کمک می‌ کند که افراد باروری بهتر و آسان‌ تری داشته باشند، البته مصرف صبحانه به صورت کامل و در زمان مناسب منجر به افزایش باروری در زنان شده و عاملی برای پیشگیری از ناباروری‌ های بی‌ علت خواهد بود.

از طرفی اگر افراد به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشند می‌ توانند با کاهش مصرف کربوهیدرات و طی کردن دوره‌ های درمان این عارضه را رفع کرده و بدون مشکل و محدودیت برای بارداری اقدام خواهند کرد.

ناگفته نماند که مصرف فیبر بیشتر در زمان اقدام به بارداری شانس بارور شدن بانوان را افزایش می‌ دهد، همچنین مهم است که منبع پروتئین خود را تغییر داده و از لبنیات پرچرب استفاده کنید، همچنین باید از مصرف چربی ترانس خودداری کرده و نکات تغذیه‌ ای را به درستی رعایت کنید.

اما در کنار رعایت نکات تغذیه‌ ای مصرف برخی از انواع مکمل‌ ها منجر به افزایش قدرت باروری بانوان میشود مکمل‌ های حاوی فولات برای زنان بسیار مناسب است و نباید در این دوره از مصرف مولتی ویتامین غافل شد.

اگر بانوان به طور مرتب از دوز مشخص ویتامین‌ ها استفاده کنند می‌ توانند خطر ناباروری را ۲۰ درصد کاهش دهند با این حال نباید نقش تغذیه را در یک باروری سالم نادیده گرفت.

در کنار رعایت نکات تغذیه‌ ای ورزش کردن مسئله بسیار مهم و البته موثر است، اگر همه افراد در طی روز فعالیت‌ های بدنی مناسب و متعادل داشته باشند قطعاً قدرت باروری آنها را تقویت کرده و می‌ تواند تاثیرات مثبتی بر سیستم تولید مثل افراد داشته باشد.

مطالعه بیشتر  واژینوپلاستی

برای افزایش قدرت باروری نه تنها باید به جسم خود رسیدگی کنید بلکه باید از نظر روحی و روانی نیز در شرایط متعادل قرار بگیرید، همه افراد به ویژه بانوان قبل از باروری باید هرگونه استرس و تنش را از خود دور کنند، ناگفته نماند که مصرف کافئین می‌ تواند قدرت باروری افراد به ویژه بانوان را کاهش دهد و باید مصرف انواع خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ های حاوی کافئین مانند قهوه محدودتر شود.

نکته دیگر برای افزایش باروری در زنان قرار دادن وزن در محدوده سالم است، بانوان باید برای رفع چاقی از رژیم‌ های غذایی و ورزشی مناسب استفاده کنند و با این کار نه تنها تخمک گذاری به درستی انجام میشود بلکه هرگونه بی‌ نظمی در قاعدگی و اختلال در رشد تخمک نیز برطرف خواهد شد، به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین عوامل نازایی در زنان چاقی و افزایش وزن می‌ باشد.

عوامل موثر بر کاهش باروری زنان

عوامل موثر بر کاهش باروری زنان
عوامل موثر بر کاهش باروری زنان

حتماً شما هم شنیده‌ اید که در سال‌ های اخیر تعداد زیادی از زوجین بنا به دلایل مختلف با ناباروری مواجه میشوند که البته تعداد آنها رو به افزایش است و افراد به ناچار وارد پروسه‌ های درمانی طولانی میشوند، حتی در مواردی ممکن است افراد ضمن طی کردن این پروسه‌ های تخصصی نتایجی را که انتظار می‌ رود دریافت نکنند.

از مهمترین عوامل موثر بر کاهش باروری زنان باید به مشکلات و بیماری‌ های رحمی اشاره کرد، اگر افراد پولیپ، فیبرم یا چسبندگی داخلی رحم را تجربه کنند احتمالاً باروری برای آنها اتفاق نمی‌ افتد و افراد با نازایی مواجه میشوند.

علت دیگر ناباروری در زنان مشکلات مربوط به لوله‌ های فالاپ است اگر لوله‌ های فالوپ دچار انسداد یا پیچ خوردگی باشند عملاً راهی برای انتقال اسپرم‌ ها وجود ندارد و ممکن است قدرت باروری بانوان تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.

علت دیگر ناباروری یا کاهش باروری در زنان کیفیت پایین تخمک است، اگر تخمک‌ ها رشد درستی نداشته باشند و یا فرد با نارسایی زودرس تخمدان مواجه باشند بارداری برای آنها بسیار سخت و گاهاً غیر ممکن میشود.

مطالعه بیشتر  آی یو دی

از دیگر موارد موثر بر کاهش باروری زنان باید به سندروم تخمدان پلی کیستیک اشاره کرد، با این حال هر کدام از این موارد به تنهایی می‌ توانند منجر به ناباروری در زنان شوند و یا در مواردی باروری را برای افراد سخت و دشوار می‌ کنند.

اقدامات قبل از باروری

اقدامات قبل از باروری
اقدامات قبل از باروری

متخصصانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند به همه بانوان توصیه می‌ کنند که قبل از بارداری حتماً چکاپ‌ ها و آزمایشات تخصصی را انجام دهند تا با شرایط جسمانی ایده‌ آل و متعادل برای یک بارداری سالم اقدام نمایند.

انجام آزمایشات تخصصی قبل از بارداری مهم است زیرا هرگونه عدم تعادل در میزان هورمون‌ ها و بیماری‌ های زمینه مشخص شده و افراد می‌ توانند پیش از بارداری با انجام سایر روش‌ های درمانی و مصرف انواع مکمل وضعیت بدن را به حد متعادل برسانند.

همچنین افراد باید از نظر روحی و روانی شرایط مناسب برای آغاز بارداری را داشته باشند، زیرا تغییرات وسیعی که در میزان هورمون‌ ها اتفاق می‌ افتد ممکن است حال روحی افراد را متغیر کرده و دوره بارداری را برای آنها سخت می‌ کند.

از طرف دیگر افراد باید وزن خود را به محدوده نرمال برسانند اگر افراد با اضافه وزن مواجه باشند احتمالاً بعد از آغاز بارداری مشکلات و بیماری‌ های زمینه‌ ای را تجربه کرده و ممکن است سلامت جنین و مادر نیز به خطر بیفتد.

اما از مهمترین نکات که باید قبل از بارداری رعایت کنید و تا انتهای بارداری به آن پایبند باشید قطع مصرف انواع دخانیات، سیگار و الکل است، افراد باید پیش از باروری سبک زندگی سالم را در پیش گرفته و به این روال عادت کنند بانوان می‌ توانند در چنین شرایطی برای یک بارداری سالم اقدام کرده و بدون اختلال باروری آغاز میشود و قطعاً تا پایان دوره بارداری در سلامت کامل می‌ توانند از لحظات خوب لذت ببرند.

درمان ناباروری در زنان

درمان ناباروری در زنان
درمان ناباروری در زنان

یکی از مهمترین نگرانی‌ هایی که زوجین بعد از اقدام به باروری با آن مواجه میشوند این است که مبادا بنا به دلایل مختلف با ناباروری یا نازایی مواجه باشند، اما این نگرانی برای بانوان به دلیل حساس‌ تر بودن رحم بیشتر از آقایان است و درصد بیشتری از ناباروری‌ های پیش آمده مربوط به بانوان میشود.

مطالعه بیشتر  روش های تعیین جنسیت

اما پیشرفت علم و وجود تجهیزات نوین در سراسر دنیا درمان ناباروری را برای پزشکان آسان‌ تر کرده و افراد می‌ توانند با دغدغه و نگرانی کمتری در این مورد برای باروری اقدام کنند.

اما اگر پزشکان ضمن بررسی‌ های دقیق متوجه شوند که افراد به طور قطعی با ناباروری مواجه هستند و وضعیت تخمک‌ ها و رحم به گونه‌ ای است که بانوان نمی‌ توانند یک باروری طبیعی را تجربه کنند پروسه‌ های درمانی را آغاز کرده تا هر چه سریع‌ تر این عارضه برطرف شود.

اگر ناباروری مربوط به ضعیف بودن تخمک‌ ها باشد پزشکان با دارو درمانی می‌ توانند محرک های لازم برای رشد و آزادسازی تخمک‌ ها را فراهم سازند، اما اگر از این روش نتایجی که باید حاصل نشود سایر فرایندهای تخصصی از جمله iui ،ivf و میکرواینجکشن پیش روی بیماران قرار می‌ گیرد.

اینکه کدام روش برای درمان نازایی انجام شود به تشخیص پزشک بوده و متخصصان ضمن بررسی‌ های دقیق متوجه میشوند که علت آسیب پیش آمده چیست و کدام شیوه درمانی مراجعین را به نتیجه مناسب می‌ رساند.

به یاد داشته باشید که سایر فرایندهای درمانی برای بهبود ناباروری در زنان هر چند که موثر هستند اما ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد، با این حال مهم است که از سلامت خود و وضعیت رحم مراقبت کرده و تا حد ممکن از عوامل موثر بر ناباروری دوری کنید.

اما در صورت بروز ناباروری در زنان با استفاده از روش‌ های درمانی مختلف می‌ توان یک بارداری کاملاً طبیعی را تجربه کرد و متخصصان از این بابت به مراجعین اطمینان می‌ دهند که درمان‌ های نسبتاً قطعی برای رفع ناباروری وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر